alt

Labioplasti

Labioplasti ameliyatı, labiaların küçültülmesi ve estetik bir görünüm kazandırılmasına verilen isimdir. Labia, Latince kelime anlamı ile dudak demektir. Kadın dış genitalyasındaki dış ve iç dudaklar için kullanılan bir tıbbi kelimedir. Dış dudaklar için labia major, iç dudaklar için labia minör isimleri kullanılmaktadır.

Labia major dış genitalyanın mons pubis dediğimiz kısmını oluşturur. Labia minor ler ise vajina girişini örten iç kısımda kalan cilt kısmı kıl içermeyen ,kimi kadınlarda doğuştan uzun sarkık veya asimetrik olabilen yapılardır.

Labia majorler üzerindeki cilt kıl içerir ve cilt altı yağ dokusu kadının kilosu ile doğru orantılı olarak değişir. Kimi kadınlarda ise labia major lerin cilt altı yağ dokusu kadın zayıf olmasında rağmen fazladır.

Labia major cilt altı yağ dokusunun az olması dış genitalyada sarkmış bir görüntüye yol açabildiği için kadınlarda şikayete yol açmaktadır.

Labia major cilt altı yağ dokusunun fazla olması ise kişi dar bir kıyafet giydiğinde veya bikini giydiğinde dış genitalyasının çok belli olmasından şikayet eder .

DIŞ DUDAKLARIN ÇOK BELİRGİN OLMASI DURUMUNDA NASIL BİR DÜZELTME OPERASYONU YAPIYORUZ?

Dış dudakların çok belirgin olmasının sebebi, bahsettiğim gibi labia major cilt altı yag tabakasındaki yag dokusunun fazla olmasıdır. Liposuction yöntemi ile fazla yağ dokusu alınarak belirgin olan labia major ler daha belirgin olmayan bir boyuta getirilebilmektedir.

DIŞ DUDAKLARIN SARKIK BİR GÖRÜNÜME SAHİP OLMASI DURUMUNDA NASIL BİR DÜZELTME AMELİYATI YAPIYORUZ?

Dış dudakların cilt altı yağ dokusunun az olması ve buna bağlı labia majorlerin sarkık bir görünüme sahip olması durumunda, kişinin karın bölgesi veya uygun olan başka bir yağlı bölgesinden yine liposuctıon yöntemi ile aldığımız kendi yağ dokusunun yine dış dudakların cilt altı yağ dokusuna enjekte edilerek dolgun ve estetik bir görünüme sahip olmasını sağlıyoruz.

İÇ DUDAKLARIN SARKIK UZUN VEYA ASİMETRİK OLMASI DURUMLARINDA NASIL BİR DÜZELTME AMELİYATI YAPIYORUZ?

İç dudakların uzun sarkık ve her iki dudagın asimetrik boyutlara sahip olması sık karşılaştığımız bir estetik problemdir. Bu durumda yaptığımız birden fazla ameliyat tekniği vardır. Bu kişiye özel olarak seçtiğimiz bir ameliyat türüdür.

İç dudakların dış kısımlarındaki koyu renkten rahatsız olma durumu, ic dudakların dolgun olup olmaması, ic dudakların yeteri kadar uzun olup olmaması ameliyat teknigine karar vermemizi etkileyen faktörlerdir.

Ancak genel olarak söyleyebilirim ki, en sık tercih ettiğimiz teknik ic dudakların fazla dokularını çıkartarak ve ic dudakların dış kısımlarındaki koyu renkli kısımları da çıkartarak onarım yapıyoruz.

LABİOPLASTİ AMELİYATI ÖNCESİNDE KADINLARIN ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

Labioplasti ameliyatı, dış genitalyada iç dudakların birbirinden farklı asimetrik olması, sarkık olması, uzun olması durumları nedeniyle kişide var olan estetik şikayetlere yönelik yapılır. Ayrıca, dış dudakların çok yağlı ve dolgun olması, iç dudakların sarkık uzun veya büyük olması kişinin dar bir pantolon tayt giymesi durumunda bikini mayo giymesi durumunda çok rahatsız edici bir görüntü oluşturmakta ve kişiyi psikolojik olarak çökertmekte özgüven eksikliğine yol açmaktadır.

Bir başka açıdan sağlık yönünden bakıldığında da, iç dudakların uzun büyük veya sarkık olması iç çamaşır ve pedlerin altında katlantılı halde kalmasına ve mikroorganizmaların daha rahat yerleşmesine yol açmaktadır. Bazı hastalarımız iç dudakların büyüklüğünden ziyade bu durumun sık vaginal akıntılara kaşıntılara yanmalara yol açtığı için şikayetçi olmaktadır.

LABİOPLASTİ AMELİYATINI KİMLERDE YAPIYORUZ?

Labioplasti ameliyatını, bir üst paragrafta sıraladığım sıkıntı ve şikayetler nedeniyle yapmaktayız.

Labioplasti ameliyatı, ergenliğe girilen dönem itibari ile genç kızlarımızdan başlayarak her yaşta uygulanabilir.

Hem görsel estetik açıdan hem vaginal sağlık açısından faydalı olan ve son derece yüz güldürücü sonuçları olan bir ameliyatdır .

LABİOPLASTİ AMELİYATI BAKİRE KIZLARDA YAPILABİLİR Mİ VE AMELİYAT BEKARET ZARINA ZARAR VERİR Mİ?

Labioplasti ameliyatı elbette bakire kızlara yapılabilir ve ameliyat bekaret zarına (hymen zarı ) zarar vermez. Labioplasti ameliyatı sırasında sadece labialara işlem uygulanır. Uzun veya sarkık veya kendi aralarında asimetrik olan iç dudaklar simetrik ve estetik bir şekilde küçültülürken kızlık zarına hiç dokunulmaz .Kızlık zarı, anatomik olarak çok farklı bir yerdedir.

Ayrıca labialara uyguladığımız işlem sonrasında hasta kendine yara yeri bakımı yaparken de kızlık zarında zarar veremez, bahsettiğim gibi kızlık zarı anatomik olarak labialardan farklı vajina içine doğru olan bir yerdedir.

Labioplasti ameliyatını yaptığımız hastalarımızın büyük çoğunluğu zaten bakire kızlarımızdır. Çünkü evlenmeden veya cinsel yaşamlarına başlamadan önce, kendilerinde özgüven eksikliğine ve mutsuzluğa yol açan bu estetik kaygısına yol açan bu problemlerini halletmek istemektedirler. Sonuçları çok yüz güldürücü olan labioplasti ameliyatı genç kızlarımızda özgüven eksikliğini ortadan kaldırarak daha mutlu bir cinsel yaşama doğru adım atmalarını sağlamaktadır.

LABİOPLASTİ AMELİYATI NE ZAMAN YAPILMALIDIR ?

Labioplasti ameliyatında dikkat ettiğimiz hususlar vajinal ve vulvar bir enfeksiyon olmaması ve adet döneminde olunmaması gerekir. Vajinal bir enfeksiyon olup olmadığı sizi ameliyat edecek hekiminizin ameliyat öncesi yapmak zorunda olduğu jınekolojik muayene sırasında kolaylıkla anlaşılacaktır zaten.Vajinal bir enfeksiyon varlığında uygun antibiyotik tedavisi verilir ve tedavi bitiminde adet olmadıgınız bir tarihte ameliyat günü kararlaştırılır.

LABİOPLASTİ AMELİYATI İCİN HASTANEYE GELİRKEN YAPMAM GEREKENLER NELERDİR?

Ameliyat günü, ameliyat saatinizden en az 6 saat önce yemeyi ve su dahil içmeyi kesmiş olmanız gerekir. Hastaneye rahat kıyafetler ve rahat bir ayakkabi ile gelmenizi öneririm. Yanınızda ameliyat sonrasında giyebileceğiniz rahat pamuklu külotlar ve günlük pediniz mutlaka bulunsun.Ayrıca yanınızda güvendiğiniz ve rahat hissettiğiniz bir yakınınızın bulunması gerekir.

LABİOPLASTİ AMELİYATI KAÇ SAAT SÜRER VE NE TÜR BİR ANESTEZİ UYGULANIR?

Labioplasti ameliyatında uygulanacak olan anestezi ameliyatın ne kadar süreceğine bağlıdır. Büyük uzun ve sarkmış labialarda operasyon süresi de uzayabileceği için genel anestezi tercih edilir. Ancak çoğu zaman labialar çok dolgun etli veya çok uzun olmaz, özellikle asimetri problemi olan vakalarda ameliyat daha kısa sürer ve bu durumda lokal anesteziye ek olarak hafif bir sedasyon anestezisi uygulanabilir. Her iki anestezi türünde de ameliyat sonrasında 2 saat içinde toparlama ve hastanın kendine gelmesi, ayağa kalkması ve tuvalete dahi kendi gidebilmesi mümkündür. Labioplasti ameliyatının süresi 30 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir.

LABİOPLASTİ AMELİYATI SIRASINDA ÇOK KANAMA OLUR MU ÇOK KAN KAYBEDER MİYİM?

Labioplasti ameliyatı genellikle az kanama ile mutlu sona ulaştığımız ameliyatlardır.Kişide herhangi bir kanama diatezi problemi yoksa bu ameliyat esnasında çok kanama beklemeyiz. Ancak minimal kanamalar beklenir ve bu minimal kanamalara bağlı ameliyat yara yerinde var olan ödem ameliyatın ertesi gününde belirgin düzeyde azalır.

LABİOPLASTİ AMELİYATINDAN SONRA KAÇ GÜN HASTANEDE KALMAM GEREKİR?

Ameliyatdan sonra ilk saatler hafif ağrılar olabilir ve bu süre icinde güçlü ağrı kesiciler ile hastalarımıza destek oluyoruz. Ameliyatdan sonra 2 .saatde ayağa kalkabilir ve tuvalete gidebilir hale gelirsiniz. Yine 2.saatde sıvı gıda alımına başlar sıvı her şeyi yiyebilecek hale gelirsiniz. Labioplasti ameliyatı hastanede yatışı gerektirmeyen bir ameliyatdır. Ameliyatdan sonra aynı gün içinde hastalarımın ağrı ve kanama takiplerini yaptıktan sonra evlerine gönderiyorum ve ameliyatdan 1 hafta sonra kontrol muayene için tekrar kliniğime randevu veriyorum.

LABİOPLASTİ AMELİYATINDAN SONRA YARA BAKIMI NASIL YAPILIR ?

Labioplasti ameliyatından sonra yara yeri bakımı önemlidir. Ameliyat sonrasında yara yeri bakımı için verdiğimiz özel antibakteriyel spreyleri gün içinde 2 veya 3 kez yara yerine dikişler üzerine uygulamanız yeterlidir. Tuvalet ihtiyacından sonra da normal su ile temizlik ardından bu spreyleri veya özel solüsyonları uygulamanız yeterlidir. Yaklaşık 1 hafta süre ile bu solüsyonları banyoda ve tuvaletde günde iki üç kez uygulamanız yeterli olacaktır. Ben her hastama ameliyat sonrasında rutin antibiyotik tedavisi de uyguluyorum .Bu antibiyotikler ağızdan alınan penisilin türevi antibiyotiklerdir.Penisilin alerjisi olan hastalarıma farklı antibiyotikler verebiliriz.

LABİOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA GUNDELİK HAYATIMA NE ZAMAN DÖNEBİLİRİM?

Ameliyatdan sonra taburcu oldugunuz ilk gün gündelik hayatınıza rahatlıkla donebilirsiniz.Taburcu olduğunuz gün ayakta duş alabilir banyo yapabilir ve istediğiniz her şeyi yiyip içebilirsiniz.Ev işlerinizi rahatlıkla yapabilir hatta hemen dönmeniz gereken bir iş hayatınız varsa ertesi gün işinize dahi gidebilirsiniz. Labioplasti ameliyatı sizi hem gundelik yasamınızdan hem de iş hayatınızdan geri bırakmayacak bir ameliyatdır.

LABİOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Öncelikle ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca bol sıvı almanızı öneririm. Hem yara yerinin hızlı iyileşmesi hem de kabızlık olmasını engellemesi açısından sıvı özellikle de su alımı çok önemlidir.Günlük 3 litre su içilmesi yeterlidir.

Ameliyattan sonra 1 ay süre ile havuz ve denize girilmesi sakıncalıdır. Küvete su doldurup banyo keyfi yapmayı da 1 ay süre ile önermiyorum.

Ameliyattan sonra ortalama 6 haftada iyileşir yara yeri, dikişler kendiliğinden erir.

Yaptığım her vajinoplasti ameliyatından 1 ay sonra, bazı hastalarımda 1 hafta ve 1 ay sonra 2 kontrol olmak üzere kliniğime muayeneye cagırıyorum. Dikişlerin durumuna bakıyorum. Bu kontroller sırasında ne zaman cinsel ilişkiye girebilecegini hastama bizzat kendim söylüyorum.

ŞEHİRDIŞINDAN VEYA YURTDIŞINDAN GELEN HASTALAR İÇİN

Ameliyatdan sonra en az 6 saat genellikle 12 saat takipden sonra aynı gün uçak ile veya araba ile yolculuk yapabilirsiniz .Bunun hiçbir sakıncası yoktur. Ameliyattan sonraki kanama ve ağrı yönünden takip etmiş olmam yeterlidir. Bu takibin süresi de kişiden kişiye değişir buna ameliyat-

Ameliyatdan 1 ay veya 1.5 ay sonra çağıracağım kontrol için gelemeyecek kadar uzakta veya gelemeyecek durumda iseniz bulunduğunuz ilde bir jinekoloğa görünmeniz ve muayene sonucunu bana bildirmeniz yeterlidir.

LABİOOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA AMELİYAT OLDUĞUM ANLAŞILIR MI?

Bir jinekolog sizi ayrıntılı bir şekilde muayane ederse belki anlayabilir ancak normal şartlarda tam iyileşme yani ameliyatdan 1.5 ay sonra anlaşılması mümkün değildir.

LABİOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA NORMAL DOĞUM YAPABİLİR MİYİM?

Elbette normal doğujm yapabilirsiniz, normal vajinal doğum vajina ile daraltma ameliyatları sonrasında önerilmez ancak labialara uyguladığımız estetik işlemlerin vajina ile ilgisi yoktur ve tek başına labioplasti ameliyatı normal vajinal doğum yapmanıza engel değildirVAJİNOPLASTİ

LABİOPLASTİ AMELİYATI KADINLAR TARAFINDAN NE SIKLIKTA TERCİH EDİLMEKTEDİR?

Şu anda ülkemizde en sık yapılan jinekolojik ameliyatlar ve estetik ameliyatlar arasında vajen daraltma ameliyatından sonra gelmektedir. Kendi tecrübelerimi aktarmam gerekirse, çalıştığım her ilde ve her hastanede ve kendi özel kliniğimdeki hasta portföyüm de dahil olmak üzere yaptığım jinekolojik ameliyatlar arasında en sık tercih edilen vajina daraltma ve normal doğum dikişlerini estetik olarak düzelttirme ameliyatlarıdır. Vajina daraltma ameliyatlarından sonra sırayı labioplasti ameliyatı alıyor. Labioplasti ameliyatı özellikle çok genç ve henz evlenmemiş kızlarımız tarafından daha çok tercih ediliyor. Evlenmeden önce cinsel yönden özgüven problemi yaratan asimetrik veya uzun sarkık labialarını estetik hale getirmek istiyorlar.


Op.Dr. Meltem Aksu Sönmezer'e Sorun

BİZ SİZİ ARAYALIM