alt

Vajinoplasti Ameliyatı

Vajinoplasti, vajinanın daraltılması sıkılaştırılması ameliyatına verilen isimdir. Vajinoplasti ameliyatı, vajinanın mukozal dokusunun bir kısmını çıkarmak suretiyle yapılan bir daraltma işlemidir.

Vajinal dokunun bir kısmı çıkarılırken aynı zamanda vajina üst duvar komşulugunda yer alan mesane (idrar kesesi) yukarı asılır. Yine vajina arka komşuluğunda yer alan rektum yani kalın barsağın son kısmı da aşağı doğru itilir ve vajen arka duvar mukozası rektum üzerinden sıkılaştırılır. Bu sebepledir ki vajinoplasti ameliyatı sistosel ve rektosel problemleri varsa bunların da düzeltilmesine ve tamirine hizmet eder. Sistosel ameliyatı mesane (idrar kesesi) sarkması, rektosel ameliyatı ise rektumun yani barsağın vajinaya fıtıklaşmasıdır. Sistosel idrar yapma eyleminde rektosel ise gayta yapma eyleminde sıkıntı ve şikayetlere yol açar.

Sistosel ve Rektosel ilerleyen yaşla birlikte pelvik taban kaslarının zayıflaması sonucunda oluşan durumlar olabileceği gibi zor normal doğumlar sonrasında veya çok sayıda normal dogum yapmış kadınlarda da sık karşılaştığımız bir durumdur.

Vajinoplasti ameliyatını en sık tercih ettiğimiz hasta grubu, zor dogumlar veya çok sayıda dogumlar sonrasında genişleyen gevşeyen sıkılığını kaybetmiş vajina nedeniyle cinsel hayatında sıkıntı yaşayan kadınlar oluşturmaktadır.

Normal doğum eylemi sırasında, bebeğin vajina kanalından geçerken zorlanması ve dogum kanalında normalden daha uzun süre kalması vajinanın esnekliğini geri dönüşümsüz bir şekilde bozabilir.Hatta vaginal adventisya tabakasında defektlere yol açarak sistosel (idrar kesesinin sarkması ) ve rektosel (barsağın vajinaya fıtıklaşması ) durumlarına yol açabilir.

Tüm bu durumlar, vaginal genişleme sistosel veya rektosel, bir vajinoplasti ameliyatı seansı ile kolaylıkla düzeltilebilir.

VAJİNA ANATOMİSİ

Vajina, ön duvarında mesane(idrar kesesi ) ile arka duvarında ise rektum (barsak ) ile komşuluğu olan , mukoza epitelinin altında muskuler kas tabakası ve onunda altında adventisya dediğimiz facial bir tabakadan oluşan, dıştan Levator Ani kasları ile çepeçevre sarılmış içi boş bir organdır.

Vajina lümeni, pelvik tabanın üstünde çok fazla gerilebilir ve genişleyebilirdir. Etrafını saran güçlü Levator ani kasları sayesinde son derece esneyebilen bir organdır.

Vajina duvarlarının boyutlarında çok fazla değişiklikler olduğu bildirilse de ortalama ön duvar uzunluğu 7 cm. arka duvar uzunluğu ise 9 cm .dir.Çoğu kadında ön duvar uzunlugunun kısa olması ,serviksin ön duvardaki konumu sonucudur.

Vajinanın temel desteğini, levator ani kası ve vajinanın yan duvarlarını pelvik duvarlarla birleştiren bağ dokusu arasındaki etkileşim sağlar .Vajinanın temel desteği 3 ayrı bölümden oluşur. Üst, orta ve distal destek .

Üst vajinal destek, pelvik tabanı yukarı asmak için, üst vajinayı pelvik duvara bağlar.Üst vajinal destek defektlerinde, rahim alınma ameliyatından sonra rahim azgında sarkmalar gözlenir.

Orta vajinal destek ,ön vajina duvarının levator ani kası ile bağlantısı ,öksürme ya da valsalva manevrası yani ıkınma ile belirlenen mesane boynunu yükseltmeden sorumludur.Orta vajinal destek defektlerinde öksürme veya ıkınma ile idrar kaçırma şikayetleri ortaya çıkar ve ayrıca rahimde sarkmalar gözlenebilir.

Distal vajinal destek, doğrudan çevre yapılar ile olan bağlantıdır ve defekt olması durumunda rektosel dediğimiz barsak fıtığı olarak da bilinen gayta yapmada zorlanmalar karşımıza cıkabilir. Distal kısım desteğin vajinanın en güçlü desteği olduğu bilinir ve özellikle Obstetrik Travmalar da yani ZOR DOĞUMLARDAN SONRA DEFEKT OLUŞAN KISIMDIR.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATINI HANGİ AMAÇLA YAPMAKTAYIZ ?

Vajinoplasti ameliyatı bir genital estetik ameliyatı olmasının yanı sıra daha kaliteli ve doyumlu bir cinsel hayat için son derece olumlu ve yüz güldürücü sonuçlar aldığımız bir ameliyat türüdür.Vajinoplasti ameliyatı ile vajina daralır sıkılaşır, vajinanın dış açıklığında uyguladığımız estetik onarım ile de dış genitalya daha estetik bir görünüme ulaşır.Bu sayede kadının cinsel hayatı sırasında özgüveni artar ve özgüven artışı cinsel doyumun artmasını sağlar .

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI ÖNCESİNDE KADINLARIN ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

Klinikte en sık karşılaştığımız şikayet, cinsel ilişki sırasında zevk almama penisi hissetmeme yönündedir. Yine cinsel ilişki sırasında vajinadan ses çıkması da sık duyduğumuz şikayetler arasında. Ancak bu şikayetler sadece kadınlara değil eşlerine de rahatsızlık vermektedir.

CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA VAJİNADAN SES GELMESİ, VAJİNOPLASTİ AMELİYATI İLE DÜZELİR Mİ?

Evet bu şikayet vajinoplasti ameliyatı ile düzelir.Çünkü vajinadan ses gelmesi vaginanın genişlemesi ile alakalıdır çoğu zaman ve vajinanın daraltılması ile bu şikayet geçer.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI NE ZAMAN YAPILMALIDIR ?

Vajinoplasti ameliyatında tek dikkat ettiğimiz husus vajinada bir enfeksiyon olmaması ve adet döneminde olunmaması gerekir. Vajinal bir enfeksiyon olup olmadığı sizi ameliyat edecek hekiminizin ameliyat öncesi yapmak zorunda olduğu jınekolojik muayene sırasında kolaylıkla anlaşılacaktır zaten.Vajinal bir enfeksiyon varlığında uygun antibiyotik tedavisi verilir ve tedavi bitiminde adet olmadıgınız bir tarihte ameliyat günü kararlaştırılır.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATINA KARAR VERDİĞİM AN İTİBARİ İLE NE YAPMALIYIM?

Vajinoplasti ameliyatı icin doktorunuzla karar verdiginiz gun ve saatde ameliyat olacagınız hastane en az 6 saat açlık ve susuzluk hali ile bulunmanız yeterlidir. Bilinen bir hastalığınız ve kullandığınız kronik bir ilaç ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, ameliyat günü hastaneye yattıgınızda alınacak olan rutin tetkikler yeterlidir. Ameliyat gününden önce yaptırmanız gereken test ve tahlil rutinde yoktur .

Ancak bilinen bir hastalığınız (Anemi kansızlık, Hipertansiyon, Diabet şeker hastalığı, hipertiroidi Guatr vs.gibi) varsa ve düzenli kullandığınız bir ilaç varsa bununla ilgili doktorunuz ameliyat gününden önce gerekli test ve tetkikleri isteyebilir. Basit kan testleridir, sonuçlarına göre gerekliyse Anestezi hekimi ile ameliyat öncesinde konsültasyon istenebilir.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI İCİN HASTANEYE GELİRKEN YAPMAM GEREKENLER NELERDİR?

Ameliyat günü, ameliyat saatinizden en az 6 saat önce yemeyi ve su dahil içmeyi kesmiş olmanız gerekir. Hastaneye rahat kıyafetler ve rahat bir ayakkabi ile gelmenizi öneririm. Yanınızda ameliyat sonrasında giyebileceğiniz rahat pamuklu külotlar ve orkid tarzında bir pediniz mutlaka bulunsun.Ayrıca yanınızda güvendiğiniz ve rahat hissettiğiniz bir yakınınızın bulunması gerekir.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI KAÇ SAAT SÜRER VE NE TÜR BİR ANESTEZİ UYGULANIR?

Vajinoplasti ameliyatında anestezi tercihimiz genelde genel anestezi olmaktadır. Ameliyatın süresi 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişmektedir.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI SIRASINDA ÇOK KANAMA OLUR MU ÇOK KAN KAYBEDER MİYİM?

Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çok kanamanın mümkün olduğu ameliyatlardır.Ancak sıklıkla az kanama ile mutlu sona ulaştığımız ameliyatlardır.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATINDAN SONRA KAÇ GÜN HASTANEDE KALMAM GEREKİR?

Ameliyatdan sonra ilk saatler ağrılı olabilir ve bu süre icinde güçlü ağrı kesiciler ile destek ouyoruz hastalarımıza. Ameliyatdan sonra 6.saatde ayağa kalkabilir ve tuvalete gidebilir hale gelirsiniz. Yine 6.saatde sıvı gıda alımına başlar sıvı her şeyi yiyebilecek hale gelirsiniz. 1 gece yatışı genelde öneriyorum hastalarıma çünkü anestezinin etkisi ve ameliyatda olası kan kaybı ve sıvı kaybını serum tedavisi ile giderebilmemiz için karşı 1 gece hastanede takipte olmanızda fayda vardır. Ameliyatdan sonraki ilk günün sabahında alttan gazın çıkması ile de katıgıdaları da artık yiyebilecek hale gelir ve kahvaltınızı yaptıktan sonra evinize gidebilirsiniz.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATINDAN SONRA YARA BAKIMI NASIL YAPILIR ?

Vajinoplasti ameliyatında dikişler vajinadadır yani sizin göremeyeceğiniz ve ulaşamayacağınız kısımdadır. Bu nedenle vajina içine attığımız dikişlere bir bakım gerekli değildir. Ancak çoğu hastamızda vajinayı daraltırken dış genitalyanın daha estetik görünmesini sağlayan perineal onarım da yapmaktayız. Perineye atılan dikişler normal doğum sırasında atılan epizyotomi dikişleri gibi dış kısımda yer alır ve bu dikişlerin bakımı için evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz özel solüsyonlar vermekteyiz. Yaklaşık 1 hafta süre ile bu solüsyonları banyoda ve tuvaletde günde bir iki kez uygulamanız yeterli olacaktir. Ben her hastama ameliyat sonrasında rutin antibiyotik tedavisi de uyguluyorum .Bu antibiyotikler ağızdan alınan penisilin türevi antibiyotiklerdir.Penisilin alerjisi olan hastalarıma farklı antibiyotikler verebiliriz.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA GUNDELİK HAYATIMA NE ZAMAN DÖNEBİLİRİM?

Ameliyatdan sonra taburcu oldugunuz ilk gün gündelik hayatınıza rahatlıkla donebilirsiniz.Tabrucu olduğunuz gün ayakta duş alabilir banyo yapabilir ve istediğiniz her şeyi yiyip içebilirsiniz.Ev işlerinizi rahatlıkla yapabilir hatta hemen dönmeniz gereken bir iş hayatınız varsa 3.gün sonunda işinize dahi gidebilirsiniz.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Öncelikle ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca bol sıvı almanızı öneririm. Hem yara yerinin hızlı iyileşmesi hem de kabızlık olmasını engellemesi açısından sıvı özellikle de su alımı çok önemlidir.Günlük 3 litre su içilmesi yeterlidir.

Ameliyattan sonra 1 ay süre ile havuz ve denize girilmesi sakıncalıdır. Küvete su doldurup banyo keyfi yapmayı da 1 ay süre ile önermiyorum.

Ameliyattan sonra ortalama 6 haftada iyileşir yara yeri, bu nedenle en az 1 ay süre ile ortalama 1.5 ay cinsel ilişkiye kesinlikle girilmemesi gerekmektedir.

Yaptığım her vajinoplasti ameliyatından 1 ay sonra, bazı hastalarımda 1 hafta ve 1 ay sonra 2 kontrol olmak üzere kliniğime muayeneye cagırıyorum. Dikişlerin durumuna bakıyorum. Bu kontroller sırasında ne zaman cinsel ilişkiye girebilecegini hastama bizzat kendim söylüyorum.

ŞEHİRDIŞINDAN VEYA YURTDIŞINDAN GELEN HASTALAR İÇİN

Ameliyat gününden 1 gün sonra sabah saatlerinde taburcu olabilir ve aynı gün uçak ile veya araba ile yolculuk yapabilirsiniz .Bunun hiçbir sakıncası yoktur. Ameliyattan sonra 24 saat sizi takip etmiş olmam yeterlidir.

Ameliyatdan 1 ay veya 1.5 ay sonra çağıracağım kontrol için gelemeyecek kadar uzakta veya gelemeyecek durumda iseniz bulunduğunuz ilde bir jinekoloğa görünmeniz ve muayene sonucunu bana bildirmeniz yeterlidir.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA AMELİYAT OLDUĞUM ANLAŞILIR MI?

Bir jinekolog sizi ayrıntılı bir şekilde muayane ederse belki anlayabilir ancak normal şartlarda tam iyileşme yani ameliyatdan 1.5 ay sonra anlaşılması mümkün değildir.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA VAJİNAM BİR SÜRE SONRA TEKRAR GENİŞLER Mİ?

Hayır, vaginal normal doğum yapmadığınız sürece tekrar genişleme olmaz.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI SONRASINDA DOĞUM YAPABİLİR MİYİM?

Elbette doğum yapabilirsiniz ancak normal vajinal doğum yaptığınız takdirde vajinanız yine genişleyecektir. Bu nedenle sezaryen doğumu tercih etmenizi öneririz. Gebeliğiniz sırasında takipte olduğunuz kadın doğum uzmanına geçirdiğiniz vajinoplasti ameliyatının bilgisini verdiğiniz de o da sezaryen doğum planlayacaktır.

VAJİNOPLASTİ AMELİYATI KADINLAR TARAFINDAN NE SIKLIKTA TERCİH EDİLMEKTEDİR?

Şu anda ülkemizde en sık yapılan jinekolojik ameliyatlar ve estetik ameliyatlar arasında yer almaktadır. Kendi tecrübelerimi aktarmam gerekirse, çalıştığım her ilde ve her hastanede ve kendi özel kliniğimdeki hasta portföyüm de dahil olmak üzere yaptığımjinekolojik ameliyatlar arasında sıklık olarak ilk sıradadır ve sonuçları da mükemmeldir çok yüz güldürücüdür.


Op.Dr. Meltem Aksu Sönmezer'e Sorun

BİZ SİZİ ARAYALIM